Rodło Górniki - strona oficjalna

Ładowanie...

Historia Klubu

LZS "Rodło" Górniki

/obrazy/historia/ro.JPGW 1910 roku nauczyciel Klüger wybudował w Górnikach pierwsze boisko sportowe o wymiarach 80x80 m. W latach 20-tych pod kierownictwem lektora powstała szkolna grupa palanta dla chłopców oraz trommelballa (rodzaj badmintona) dla dziewcząt. W 1934 roku grupa chłopców sięgnęła po tytuł mistrza Górnego Śląska w swej kategorii. 3.III.1920roku założono gniazdo "Sokół", którego prezesem został dowódca górnickich powstańców Śląskich - Jan Janas. "Sokół" oprócz działalności sportowej skupiał miejscowych powstańców, których szkolła w zakresie militarnym. Po zakończeniu powstań Śląskich gniazdo przestało istnieć. W okresie międzywojennym i II wojny Światowej, w Górnikach istniało Towarzystwo Sportowe - "Sportrerein", ponadto działał klub piłkarski "Sportklub 1926".

Wraz z końcem wojny przestał istnieć klub piłkarski "S.C. 1926", a na jego miejsce powołano klub, który otrzymał ideową nazwę " Rodło", to ów symbol dawnego Związku Polaków w Niemczech. Trudno ustalić dokładną datę powstania klubu, lecz wydaje się, że to było w 1946 roku. Drużyna piłkarska była zdecydowanie najistotniejszym elementem "Rodła" i brała udział w rozgrywkach prowadzonych przez Śląski Związek Piłki Nożnej - Podokręg Opolski z siedzibą w Zabrzu, a później przez Polski Związek Piłki No¿nej Okręg Katowicki. Piłkarze występowali w klasie "C", by w 1950 roku awansowaæ do klasy "B".

Mecze rozgrywano w istniejącym do dnia dzisiejszego boisku a wybudowanym w latach 30-tych. W klubie oprócz piłki nożnej działały sekcje: siatkówki, boksu, ping-ponga, gimnastyki oraz lekkoatletyki. Do końca 1948 roku klub funkcjonował jako Górniczy Związek, Klub Sportowy "Rodło", a następnie jako Ludowy Klub Sportowy "Rodło" Górniki.

KS "Rodło" Górniki

Od 2000 roku nosi nazwę KS "Rodło" Górniki. Udokumentowane, a wybrane w listopadzie 1947 roku władze klubu działały w składzie:

• Przewodniczący - Konstanty Bibiella
  • Z-ca Przewodniczącego - Józef Ullmann
  • Sekretarz - Krystyna Papiorkówna
  • Z-ca Sekretarza - Joachim Willert
  • Skarbnik - Augustyn Białas
  • Z-ca Skarbnika - Alfons Heidenreich
  • Gospodarz - Brunon Dziąćko
  • Kierownik Sportu - Eryk Białas
  • Kierownik Sportu Kobiet - Gertruda Zawisło

Oraz jako członkowie zarządu:

• · Wójt Gminy - Augustyn Poloczek
  • · Powiatowa Rada Narodowa - Antoni Duda
  • · Sołtys - Ignacy Papiorek
  • · Kapitan drużyny - Bernard Słodczyk
  • · Kapitan drużyny - Willibard Sapia

W następnych latach długoletnim prezesem był Ruthard Słodczyk, to on doprowadził do reaktywowania działalności Rodła w 1960roku, po trzech latach faktycznie nieistnienia drużyny. Prezesem klubu do końca lat 80-tych był Ruthard Słodczyk, a następnie jego brat Bernard Słodczyk. Od 1957 roku dru¿yna "Rodła" występuje w rozgrywkach prowadzących przez Podokręg Bytomia. Po kilku latach gry w niższych klasach rozgrywkowych, drużyna w sezonie 1969/70 uzyskuje awans do klasy "A", lecz tylko na jeden sezon. Ponowny awans do klasy "A" następuje w sezonie 1979/80 lecz tylko na trzy sezony. Piłkarze byli bardzo ambitni, dlatego w sezonie 1990/91 ponownie awansowali do klasy "A".

Jakże znaną osobistością w Górnikach jest Henryk Hajda, który nierozerwalnie od 1957 roku związany jest z drużyną "Rodła". Jako czternastolatek rozpoczął grę w drużynie jako junior, a do 1986 roku grał nie przerwanie w seniorach. W latach następnych pełnił funkcje trenera, a kiedy była potrzeba zawsze zastępował prezesa i był faktycznie administratorem klubu. Aktualnym prezesem jest Piotr Zboroñ.

Wychowankami klubu byli:

• Józef Wandzik
  • Martin Max

Prezesi klubu:

• 1960 - 1982 -Ruthard Słodczyk
  • 1986 - 1990 - Helmut Kocek
  • 1995 - - Piotr Zboroń

/obrazy/historia/3.JPG

/obrazy/historia/1.jpg

/obrazy/historia/2.jpg

A-klasa » Bytom

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Brak danych.

Przygotowania do nowego SEZONU 2017/18 ruszają
9 SIERPNIA o 18:00 na boisku przy sportowej. Wszystkich chętnych do gry w nowym sezonie - ZAPRASZAMY!

pon.